mabet

listen to the pronunciation of mabet
التركية - الإنجليزية
fane
temple tapınak
place of worship, temple
sanctuary
chapel
temple
edifice
shrine
mabet ağacı
temple tree
التركية - التركية
Tapınak, ibadet yeri, ibadethane
Tapınak, ibadet yeri, ibadethane: "Bütün mabetler içinde güneşten ilk ışık alan camidir."- A. Haşim. Özel bir konuda, sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer: "Burası jüri heyetinin toplanacağı mukaddes sanat mabedidir."- H. F. Ozansoy
Tapınak
Özel bir konuda, sevgi ve saygı ile bağlanmanın ortaya konulduğu yer
mabet ağacı
(Botanik, Bitkibilim) Mabet ağacı (Ginkgo biloba), günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Botanikçilerce, bitkiler (Plantea) alemi içindeki ayrı bir bölümde (Ginkgophyta) değerlendirilir. Bu bölümün içinde tek bir sınıf (Ginkgoopsida), sınıfın içinde tek bir takım (Ginkgoales), takımın içinde tek bir familya (Ginkgoaceae), familyanın içinde de tek bir cins olarak Ginkgo ve bu cinste de tek tür olarak Ginkgo biloba bulunmaktadır. Geçmişte Spermatophyta veya Pinophyta bölümlerine yerleştirilmişse de bugün yukarıda belirtilen tanımların daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bilinen yaşayan fosil türlerinin en iyi örneklerinden biridir. Ginkgo biloba, açık tohumlular (gymnospermae) olarak anılan, başka bir deyişle tohumları bir meyve tarafından koruma altında olmayan bir ağaç türüdür (açık tohumluların tersi: kapalı tohumlular (angiospermae))
mabet ağacı
Dünyadaki tohumlu bitkilerin en eskisi ve yaşlısı olup, yaşayan fosil olarak adlandırılan, 30-40 m boyunda 2-3 m çapında, sonbaharda altın sarısı yapraklarıyla dekoratif bir görünüm sergileyen, dona ve hava kirliliğine karşı dayanıklı bir süs ağacı, Çin çamı (Ginkgo biloba)
mabet
المفضلات