Sesli Sozluk dictionary for iPhone, iPad & iPod Touch

Sesli Sozluk dictionary for Android

seslisozluk on Android at Google Play

seslisozluk android 0 seslisozluk android 1 seslisozluk android 2 seslisozluk android 3


Seslisozluk is Turkey’s most popular multilanguage dictionary, primarily English to Turkish and Turkish to English. As of February 2009, Seslisozluk is one of the two top ranked sites among such dictionaries according to the Google PageRank and has a rank of 6 among all online dictionaries worldwide. SesliSozluk is now available to Iphone and Ipod Touch users. Seslisozluk.com, established in 1999 as one of the first English-Turkish online dictionaries, is a non-profit user-supported online dictionary. The name comes from Turkish sesli sözlük, "dictionary with sound", because the site enables registered members to listen to the pronunciation of the words. A contribution system lets users add new translations. With the user contribution feature, the dictionary has been steadily growing since it was started, and has now reached more than 5 million entries. Its users appreciate the easy user interface, fast response and multilanguage capability. Seslisozluk.com's database is enhanced daily with the user suggestions and additions such as phrases and idioms translated by those who are experts in their fields. Seslisozluk.com is a free online lexical service specifically targeting to those working in translation, education, engineering, business world and foreign trade industries.


Türkiye'nin en çok kullanılan online Türkçe-İngilizce sözlüğü olan SesliSözlük artık Iphone ve Ipod Touch üzerinde. Seslisozluk İnternet üzerinden hizmet veren çok dilli online sözlüktür. Ancak esas tanınırlığını İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye yaptığı sözcük çevirileriyle sağlamıştır. Ocak 2008 itibarıyla, Google PageRank sıralamasında Türkiye kaynaklı sözlükler arasında en çok ziyaret edilen sözlük sitesi olmuştur, dünya çapında ise en çok ziyaret edilen 6. sözlüktür. İngilizce ve Türkçe yanında Osmanlıca, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Yunanca ve İspanyolca da sözcük çevirisi yapılabilecek diller arasındadır. Sözlüğe ayrıca PDA'lerden, SmartPhone'lardan ve web tarayıcısı destekli bütün cep telefonlarından da erişilebilmektedir. Seslisozluk.com, ilk İngilizce-Türkçe online sözlüklerden biri olarak 1999 yılında kurulmuştur. Kâr amacı gütmeyen sözlükte kayıtlı kullanıcılar sözcüklerin sesli okunuşunu dinleyebilmektedirler. Sözlüğün adı buradan gelmektedir. Kullanıcılar yeni çeviriler ekleyerek siteye katkıda bulunabilmektedir. Sahip olduğu bu özellikle kurulduğu günden beri oldukça hızlı bir şekilde büyümektedir ve günümüz itibarıyla 5 milyondan fazla çeviriye ulaşmıştır. Oldukça basit bir kullanıcı arayüzü ve hızlı bir sözcük araması olan site ayrıca bir foruma da sahiptir.

Keywords:sozluk, ingilizce sozluk, turkce sozluk, cevir, tercume, ingilizce turkce sozluk, english turkish dictionary, ing sozluk, turkce ingilizce, online sozluk, online dictionary, sesli sozluk, konuşansozluk, aksanli sozluk, amerikan ingilizcesi, avustralya ingilizcesi, ingiliz ingilizcesi, english dictionary, ingilizce türkçe, turkish english, english turkish, idioms, deyimler, etymology, dictionary with sound, dictionary with pronunciation, speaking dictionary, free online dictionary, free turkish dictionary, english pronunciation